Gelinlik Nedir ?

Mart 15, 2011 — admin

Günlük hayatta birçok şeye bay ve bayanların bakış açıları son derece farklıdır. Örneğin gelinlik… Gelinlik baylar için “eşimin periden farksız olduğu elbise” anlamını taşırken bayanlar için gelinliğe yüklenmiş birbirinden farklı anlamlar vardır.

Gelinlik yalnızca düğün gecesi giyilip atılan bir elbise değildir oysa. Gelinlik nedir dendiğinde, düğün gecesi kadının giydiği elbise cevabını veren bir çok insan bulunsa da, bu durumun hassasiyetinin bilincinde olan baylar da vardır. Evlilik hayatı boyunca çiftin bakıp da hatırlayacağı, duygulanacağı ve birbirine daha da bağlanacağı bir hatıradır aslında… Saflığın ve temizliğin göstergesidir bir nevi gelinlik. Tertemiz ve namuslu kızımızı sizlere teslim ediyoruz demektir kız babası için. Ama asla evlenen bayan için olduğu kadar büyük ve özel anlamlara sahip olamayacaktır başkaları için gelinlik.

Günümüzde evlenmek isteyenler için birbirinden farklı tasarımları ile gelinlik modelleri bulma imkanı vardır. Saflığın ve temizliğin sembolü beyaz renk gelinliklerin neredeyse tamamına hakim olsa da, insanların yaşam tarzlarının etkisiyle günümüzde farklı renklerde gelinlik modelleri de kullanılmaktadır.